Glavna vrlina filma “No Escape” je istovremeno i njegova glavna mana. Naime, izuzetna tenzičnost nije do kraja dosledno sprovedena, te, završnica ne opravdava “uloge na (kockarskom) stolu” koje su nam autori filma, pre svega mislim na scenaristu i režisera John Erick Dowdle, postavili na početku.
Kada smo već kod početka, ta uvodna scena, pokazaće se, i nema mnogo veze sa daljom radnjom filma. Osim što nam je tu, jelt’e, oslikan početak vojnog udara u toj nekoj neimenovanoj azijskoj zemlji u koju, nekoliko sati ranije stiže naš glavni junak Jack (Owen Wilson) sa svojom porodicom, ženom (Lake Bell) i dve ćerke.
Jack je inžinjer za vodu multinacionalne kompanije koja je upravo, sa pokonim ministrom, potpisala ugovor o vodovodu. Na tom putu upoznaju i Britanca (a gotovo lokalca) koga glumi Pierce Brosnan, koji im obezbedjuje prevoz do hotela u kome odsedaju uglavnom stranci.
Narednog jutra, umesto turističkog obilaska, Jack i njegova porodica će se naći u središtu nasilnih nereda kada protestanti protiv državnog udara izađu na ulice. U gradu nastaje opšti haos, a stranci postaju zgodne mete za odstrel zajedno sa lokalnim stanovništvem.
I to je to u “No Escape” . Do kraja filma pratimo očajničke pokušaje Jacka da spasi sebe i porodicu košmara u koji su nenadano upali.
Za razliku od nekih drugih filmova koji su bili inspirisani istinitim događajima, poput nedavno recenziranog “Hotela Mumbaj“, a koji pokušavaju da nam daju i neku pozadinu priče i da svoje likove učine koliko je moguće životnim, ovde autori koriste ikonografiju nepoznate azijske zemlje (film je inače sniman na Tajlandu i Kambodži a kao što znate, svi koji otputuju na Tajland moraju da posete i Kambodžu) kao pozornicu za neku vrstu zombi filma.
Upravo tako, kao zombiji, bez osećanja i morala, ponašaju se horde krvoločnih napadača koji redom ubijaju, siluju, spaljuju i masakriraju. Eto zašto je “No Escape” tenzičan. Nema milosti ni za koga.
Jedan od osnovnih postulata horor filmova jese da se njegovi protagonisti često ponašaju nerazumno i nelogično, i “No Escape” ne beži, tačnije, ne uspeva da ne upadne u takve zamke. Zbog toga će vam mnoge stvari zasmetati jer nećete uspeti da poverujute u ono što gledate.
Opet, činjenica da je ovde Owen Wilson u glavnoj ulozi, donosi mnogo neočekivanih slika/dešavanja jer jednostavano niste mogli ni pretpostaviti da bi se glumac takvog kalibra (i komediografskog žanra) našao u ovakvom, u suštini, torture porn, filmu. I Pierce Brosnan iznenađuje u svojoj, na kraju, sasvim nezahvalnoj ulozi.
Mada, svakako, ovaj film ne preporučujem onima sa slabim živcima i stomakom, stavljajući na tas sve ono što je dobro u njemu i ono što je loše, on dobija pozitivnu, dobru ocenu.
Na skali od (1-6) ocena: 3