Ovaj srećnik Logan zanimljiv je iz nekoliko razloga, doduše, ponajmanje filmskih. Pre svega, ovo je prvi film (po svemu sudeći veoma važnog režisera) Stevena Soderbergha na ovom blogu. Imam veoma ličan i turbulentan odnos sa ovim čovekom. Na primer, njegov debitantski “Seks laži i videotrake” u to davno doba nisam mogao uopšte da svarim (pretenciozno đubre) ali sam zato obožavao “Out of Sight” iliti (kako se u našim bioskopima prikazivao ) “Veoma opasnu romansu”. Ali i jedan i drugi nisam pogledao gotovo dve decenije te oni zaslužuju i drugi pogled.
Njegovi ostali filmovi (a nisam pogledao sve) bili su uglavnom okej…i ništa više od toga. Takav je i “Logan”…
Takođe, ovaj “Logan Lucky” je i prvi tzv. Heist film o kome pišem. A ti “genijalni plan za pljačku” filmovi predstavljaju svojevrstan podžanr čije je najzvučniji i verovatno i dalje jedan od ponajboljih predstavnika čuvena “Žaoka” (sa Njumenom i Redfordom)
U srećnom Loganu, glavni organizatori pljačke su braća Logan (Adam Driver i Channing Tatum) a u pljački im pomaže i odmaže reprezentativna ekipa glumaca na čelu sa Daniel Craigom koji se ovde, vidi se, veoma zabavio. “Žrtva” je NAAS Car tj. zarada od najposećijenije njihove trke u Charlott-u koja se odigrava za praznik Memorial Day.
“Logan Lucky” ima galeriju upečatljivih likova i nekoliko originalnih rešenja (čitava odiseja sa veštačkom rukom Adama Drivera je primer vrckavosti ovog interesantnog scenarija). Formalno je totalno suprotan od Sodenbergove “Ocean” trilogije ali i dalje “Logan Lucky” ima sve neophodne sastojke ovakvih filmova. Postoji plan, postoji tim, postoje lopovi i “žandari”, postoje neočekivane prepreke i još neočekivanija razrešenja istih tih prepreka, postoji sve ono zbog čega volimo (ili mrzimo) ovakve filmove.
Taj “neobavezan” pristup koji i braća Logan ali i Sodenberg imaju uzrok je svih vrlina ali i mana “Logan Lucky-a”. Nonšalantnost pruža priliku da uživamo u nekoliko stvarno smešnih minijatura u okviru šire priče ali istovremeno ta neobaveznost utiče da ova priča suviše dugo traje. Potrebno je otprlike da prođe polovina filma da bi se stvari stvarno ubrzale a mi, gledaoci, sa pažnjom posvetili nevoljama naših junaka.
Takođe, osim tempa, “Logan Lucky” poneki put zariba i u određenim scenama koje jednostavno nisu smešne (a čiji je cilj da upravo budu smešne). Mnogi likovi su predstavljeni na karikaturalnom nivou što u komičnim delovima i nije problem ali kada film pokušava da istovremeno bude i duhovit i relativno ozbiljan (barem u domenu same pljačke) ta pojednostavljenost na planu karaktera definitivno smeta.
Na skali od (1-6) ocena: 3 +