recencija treće sezona Morsa—>ovde
U januaru 1990 godine započelo je emitovanje četvrte sezone "Inspektora Morsa".
S0401: “The Infernal Serpent aka Zmija iz pakla”
Glumca Geoffrey Palmera koje ovde glumi Matthew Copley-Barnes upravnika koledža u Oksfordu i cenjenog pripadnika te visoke “klike” siguran sam da prepoznajete iz puno serija i filmova u kojima se pojavljivao.
Ono što možda niste znali jeste da se njegov lik Matthew Copley-Barnes pojavljuje i u prvoj epizodi druge sezone “Mladog inspektora Morsa“.
Ovde će Copley-Barnes biti svedok navodnog napada (tj. videće napadača) na njegovog kolegu tokom jedne kišne večeri u krugu koledža, nakon kojeg taj stariji kolega umre.
Uskoro će istraga koju predvodi naravno naš inspektor Mors i njegov pomoćnik narednik Luis otkriti da je najverovatnija prava meta bio upravo Copley-Barnes jer on već nekoliko nedelje dobija preteće poruke i pakete u kojima se nalaze neki užasni “darovi”.
Tu je i misterija govora koji je ubijeni profesor trebao da održi a u vezi korupcije i etičkih dilema vezane za investicije koledža u kompaniju koja se bavi bio-agrikulturom.
Plus i članovi porodice kao i novinarka (njihova nekadašnja poznanica) koja stiže tih dana da bi obavila intervju sa upravnikom deluju veoma sumnjivo i očigledno kriju neke tajne.
U pitanju je ponovo originalni scenario za epizodu (što i ne čudi jer ovo je već 12 priča u seriji a u tom trenutku autor Morsa Colin Dexter je napisao osam romana o svom junaku) za koju režiju, po prvi put u serijalu, potpisuje John Madden.
John Madden će u narednim godinama steći reputaciju prestižnog režisera i stajaće iza ostvarenja “Shakespeare in Love” (dobitnik Oskara), “Mandolina Kapetana Korelija” ali i ona dva simpatična filma o hotelu u Indiji The Best Exotic Marigold Hotel (2011) i The Second Best Exotic Marigold Hotel (2015).
John Madden će režirati ukupno 4 epizode Morsa.
Elem, sada kada sam vas uspavo dosadnim faktografskim podacima red je da vas dokusurim i mojim kratkim osvrtom na samu “Zmiju u nedrima”.
U pitanju je gledljiva priča koja se bavi, pokazaće se, mnogo bitnijim temama nego što na početku pretpostavljamo, ali koja je istovremeno ekranizovana na prilično konvencionalni način, bez suštinski zaista zanimljivih (u smislu who done it žanra) detalja i u kojoj praktično Mors ne reši ništa…to jest…sve se samo od sebe “reši”.
Prosek.
Na Morsovoj skali od (1-5) ocena: 3
S0402: “The Sin of the Father aka Gresi predaka”
Nema ovde mnogo gubljenja vremena. Odmah na početku videćemo kako neko čekićem u glavu sredi prvu žrtvu a čekičarećenje će se nastaviti…
Žrtve su članovi bogate porodice, vlasnici pivare koja uskoro treba da se proda/pripoji većoj konkurentskoj firmi, a kako se broj članova (porodice) smanjuje, tako i nonšalantnost i gotovo potpuna bezosećajnost prema sudbini “čekićiranih” ostalih članova ove čudne porodice sve više raste.
Udovice koje ne žale svoje muževe, majke i očevi koji ne žale svoju decu i divni često ikonični međudijalozi između Luisa i Morsa, dok pokušavaju da reše misteriju, čine ovu epizodu prilično zabavnom.
Gotovo idealna “pivska” epizoda za Morsa koji mnoge svoje slučajeve voli da rešava uz čašu dobrog piva.
Na Morsovoj skali od (1-5) ocena: 3+/4-
S0403: “Driven to Distraction aka Vožnja u smrt”
Treći (i poslednji put) Anthony Minghella piše scenario za Morsa i ovog puta nam donosi jednu možda ne od najboljih ali meni svakako jednu od najdražih epizoda.
U stvari, prvih sat vremena ove priče svakako spada u vrhunac serijala.
Neko je ubio dve žene koje, na prvi pogled, ništa ne povezuje…osim da su mrtve…
Mors i Luis dobijaju pomoć u vidu policajke Maitland i upravo zbog tog trećeg, ženskog, člana u timu Minghella uspeva da napiše niz sjajnih dijaloga prepunih duhovitih opaski (na račun i Morsa ali i istrage).
Osim njih konačno i James Grout (koji glumi Morsovog prijatelja i šefa CSI Strange) dobija materijal da zablista i zaista postaje ovde lik od krvi i mesa (a ne samo epizoda) što će se inače i nastaviti u sledećim epizodama.
Takođe i sama misterija je veoma intrigantna i vešto skockana i zaista teško da možete pogoditi razjašnjenje sve dok ga i detektivi ne otkriju.
Možda na samom kraju “Vožnja u smrt” ne isporuči ono što je obećavala (pre svega zbog TV formata i godine/budžeta kada je snimana) ali i dalje je ovo Mors u najboljem izdanju.
Na Morsovoj skali od (1-5) ocena: 5
S0404: “Masonic Mysteries aka Masonske misterije”
“Masonske misterije” (režiser čuveni Danny Boyle-m koji će režirati i jednu epizodu u petoj sezoni) koristi čestu (a ovde kod Morsa po prvi put) scenarističku dosetku u kojoj glavni istražitelj (Mors) postane i glavni osumnjičeni.
U toku su probe za operu “Čarobna frula” (Mocart) i Mors je deo hora. Članica hora je i simpatična (Morsu) Beryl Newsome ali koja će mu jasno te večeri (kada ju je dovezao do pozorišta) reći da u ovom trenutku nije zainteresovana za neku vezu (znači otkačila ga je)
Uskoro će je neko ubiti (upravo u pozorištu) a pošto je Mors lično povezan sa žrtvom Strejndž dodeljuje slučaj inspektoru DCI Bottomley (ne glumi ga Putin).
Potom će neko i masonskim natpisima oskrnaviti Morsu auto i dok Mors sve više shvata da ubica upravo targetira njega (i želi neku osvetu) i pametni Bottomley sve više dolazi do zaključka da je upravo Mors ubica… te će u ovoj epizodi Mors završiti u jednom momentu i u ćeliji.
“Masonic Mysteries” je veoma poletna epizoda i dobar naslednik prethodne. Luis će ovde ponovo pokazati svoje “hakerske” veštine a Strejndž sve više postaje dragi lik.
Često će se u Morsu poigravati/ismevati masone ali u ovoj epizodi to je samo trik kojim se služi misteriozni i inteligentni ubica.
Na Morsovoj skali od (1-5) ocena: 4