“Mračna pobeda” je jedan od kamena temeljaca (američke) melodrame koji i danas deluje dovoljno snažno i autentično da se bez problema može sa uživanjem gledati. Naravno ako uživate u gledanju kako je neko ozbiljno, da ne kažem, smrtonosno bolestan.
A smrt na velikom platnu (ili velikom ekranu) je samo deo života i ako ništa drugo ovakvi filmovi vam pružaju utehu već u samoj činjenici da je u pitanju samo mašta nekog scenariste i da su vam drage osobe a i vi sami i dalje tu nakon što padne zavesa ili se pojavi oznaka “The End”…mada, svemu dođe taj “The End”.
Judith “Judy” Traherne (Bette Davis Death on the Nile aka Smrt na Nilu (1978/2022)+2004) je mlada bogatašica (naslednica) koja maksimalno uživa u životu. Da li idući od zabave do zabave ili u neumornom ispijanju viskija i dimu cigareta ili uživajući u prirodi jašući konje, Judy obožava život i troši ga do iznemoglosti.
Zbog toga, kada joj se zdravlje počne rapidno pogoršavati, od vida do vrtoglavica, Judy je ubeđena da je u pitanju samo malaksalost od preteranih aktivnosti. Nažalost, istina je tragična. Judy ima tumor/glaukomu na mozgu i mora na hitnu operaciju.
Operaciju će obaviti Dr. Frederick Steele (George Brent) a ja bih ispao đubre da vam sad prepričavam šta je bilo posle i da li je operacija uspela, mada, sve ovo što jesam ispričao dešava se praktično u prvih dvadesetak minuta filma.
[imdb]tt0031210[/imdb]
Nekada filmovi(i scenariji) nisu gubili vreme i nisu morali da traju duže od onog što je neophodno za efikasno pripovedanje. Zato “Dark Victory” traje 104 minuta, “Čarobnjak iz Oza” 100, a “Prohujalo sa vihorom” 220 minuta.
Danas i banalne komedije traju preko 120 minuta….
Elem, vratimo se mi našem filmu. Režija Edmund Goulding je klinički precizna i u potpunosti u funkciji priče i glumaca. Bette Davis briljira a i svi ostali glumci su veoma dobri (osim možda Bogarda koji u pojedinim scenama jednostavno ne zna šta da radi sa svojim rukama pa ih drži u primetljivo neprirodnom položaju).
“Dark Victory” svakako iz današnje perspektive deluje povremeno “muzejski” sa nekim sekvencama i strukturom koja pripada tom dobu Holivuda ali ova melodrama je od početka do kraja “beskrupulozna” u načinu kako manipuliše emocijama i nama gledaocima…i kako joj to lagano dopuštamo.
Na skali od (1-6) ocena: 4