Heretic aka Jeretik (2024)

Hju Grant tumači zagonetnog g. Rida, čije šarmantne reči skrivaju mračnu nameru, dok se suočava s mladim misionarkama (Sofi Tačer i Kloe Ist), koje osporavaju načela njegovog sveta.

Mada će lik Hju Granta u filmu “Jeretik” veoma brzo svoje žrtve uputiti ka mračnim podzemnim prostorijama svoje kuće najveći užas koji možete doživeti, ako poželite da pogledate ovaj film u bioskopu (a počeo je da se prikazuje pre neki dan), jeste da to učinite u sali 9 u Cineplex-u Ušće.

Ako je horor gledati nešto u sali 11 onda je sala 9 zaista deveti krug (cineplex) pakla. Ne samo da je ekran/platno čudesno mali u odnosu na neobično usku a visinski uzdignutu salu (gde su mi u devetom redu zaista bile potrebne naočare za daljinu da bi mogao da pročitam titlove…a inače ih koristim…mislim naočare…da bi video oštrije a ne da bih bilo šta video) nego je za “Heretic” koji se pretežno odvija u polumračnim i mračnim prostorijama bledilo sa bednih/bledih projekcionih “sijalica” i platna gotovo bilo negledljivo…

Ovo je navodno kadar iz filma…u sali 9 se ovaj kadar jedva nazire

Ali vratimo se mi filmu jer niste ovde došli da čitate o mojim mukama u salama Cineplex-a.

“Jeretik” je ruku delo tandema Scott Beck-a i Bryan Woods-a (čak im je i wiki stranica zajednička). Oni se diče/hvale da su bili (jedni od) scenaristi A Quiet Place aka Tiho mesto (2018) ali nema ništa u njihovoj filmografiji (pogledati napr. Haunt aka Ukleto (2019)) zbog kojeg bi ste pomislili da će “Jeretik” biti nešto što morate pogledati.

Ipak, talas dobre kritike zapljusnuo nas je sa druge strane okeana u vezi ovog filma (premijerno je tamo prikazan u septembru a evo kod nas poslednjh dana novembra). Plus ovde Hju Grant, koji praktično ima drugu (filmsku) mladost u nizu ljigavih ali simpatičnih likova kojima se okrenuo u poslednjoj deceniji, konačno glumi u jednom pravom horor filmu i to glavnu antogonist/negativac ulogu. A ja volim Hju Granta…

Kroz napetu igru uma, JERETIK istražuje duboke filozofske dileme, ostavljajući publiku da se zapita: Šta se događa kada sopstvena uverenja postanu naša najveća pretnja?

Ovaj film ne samo što će vas držati na ivici sedišta, već će vas naterati da preispitate sopstvene strahove i uverenja. Zavirite u najmračnije lavirinte ljudske psihe i otkrijte šta se krije iza zavese običnog života. JERETIK je film koji ne smete propustiti!

reklamni materijal

Glavni razlog što me ovaj film nije držao na ivici sedište beše taj što mi se uopšte nije pišalo (za njega)…a ako ništa drugo, sala 9 u Cineplex-u ušće je idealna za one koji žele da pišaju jer se odmah nalazi pored toaleta (sad kad razmislim sasvim je moguće da sam sedeo iznad muških pisoara…to verovatno objašnjavu tu već pomenutu neobičnu arhitektonsko rešenu dubinu/visinu sale).

Osnovna mana “Jeretika” je ta što kao psihološki triler/horor koji se zasniva, pre svega, na dugim dijalozima/monolozima, on zaista mora imati i sadržinski dobro napisane te dijaloge. Ne vredi ništa što je Hju Grant odličan a da ga pojednako dobro glumački prate mlade Sophie Thatcher (The Boogeyman aka Babaroga (2023)) i Chloe East, ako material koji im je pružen na nivou gotovo opštih mesta iz istorije religije.

Ako ste gledali Under the Banner of Heaven (2022) više će te saznati o mormonima nego u ovom filmu (što verovatno i nije bila namera u “Heretic”-u) ali činjenica je da se priča zasniva na nadmudrivanju troje likova u kojem je, naravno, Hju Grant taj koji je “mastermind” i koji određuje pravila “igre”.

Režiser objašnjava scenu

Ta igra i čitava “genijalnost” zapleta i raspleta je istovremeno prilično površna a opet u svojih 111 minuta trajanja aspolutno preduga…jer ovde se priča…i priča….i priča…

Bled utisak (uz projekcijski cineplex bledu sliku) koji mi je ostao nakon gledanja u krajnjoj oceni ću blagonaklono popraviti uz nadu da mi bi mi bled utisak bio manje bleđi da je filmska projekcija zadovoljila barem osnovne gledalačke standarde.

Na skali od (1-6) ocena: 3-

Biograf
Biograf

Direktor, vlasnik i suvlasnik kompanije BVIZ LTD koja je osnovana sa ciljem obeležavanja, praćenja i čuvanja ugleda lika i dela Bozze Vampira iz Zemuna. Poslednjih godina, nakon što se Bozza povukao iz javnog života, BVIZ LTD na čelu sa sjajnim Biografom, krpi kraj sa krajem pišući recenzije onih filmova koje je, uglavnom, retko ko i gledao a još ređe i čitao (te recenzije)...

- autor je svih epizoda na ovom sajtu

Nagrade:
VEMI za najbolji night soap (1999, 2001);
VOSKAR za sporedne efekte (2003);
VULICER za najbolji roman u kategoriji "Romani sa Bozzom Vampirom" (2004)

V- je prvo slovo reči VAMPIR

Articles: 1154

5 Comments

  1. I ovo je kao kritika i opis filma? Prvo, boli nas uvo za uslove u kojima se gleda (gde VI gledate) neki film, boli nas uvo da li je wc u blizini ili u daljini od naseg (od Vaseg) sedista! Drugo, vrlo bitan element dijalozi tj. momolozi nisu MINUS (kako VI pljujete i nipodastavate), nego PLUS zato sto otkrivaju neke nove stvari obicnim gledaocima i zato sto gluma (pogotovo glumca komedijasa Granta) u tim momentima nije dosadna, nego kljucna i vrhunska. Trece, tandem Scott Beck i Bryan Wood imaju dovoljnu reputaciju sa predhodnim ostvarenjima koja su sada nizeg kvalitativnog ranga nego ovaj najnoviji (sto je super napredak), ali daleko od toga da su onda bili losi. Cetvrto, i jako vazno u ovoj diskusiji, ovde nije bio cilj saznati o mormonima, ovde je cilj filma saznati o SVIM religijama, bivsim i sadasnjim! Nema nadmudrivanja, jer se istina pokazuje – KONTROLA! Sve vreme glavni glumac vodi 2 mlade (tipicno zapustene) devojke koje zivot nalaze u veri (od rodjenja ili od problematicne porodice) do saznanja da je svaka religija besmislena i da je steta da svoj zivot provedu (provedes) u zabludi i KONTROLI! Prica se, i prica, i prica, celim filmom da bi se mozda nekom otvorili vidici posle gledanja i da mozda prihvatis (kao pri kraju filma) da je molitva uzaludna (to su reci zaludjene vernice) i ne deluje i da te boli uvo i za boga i religiju! Da li ste ovako mogli da date kritiku i ocenu? Ako se malo potrudite i izbacite Vasa verska ubedjenja (nisam rekao verska zaludjenost) ovaj film bi onda imao barem ocenu 4+ i ulogu karijere Hju Grant-a! Ali, Vi ste dali samo ocenu 3-! Steta za Vas i one koji ce slucajno procitati ovaj Vas tekst.

  2. Dopuna komentara iznad. Mislio sam da je max ocena 5, a sada vidim da je max ocena 6, tako da je moja ocena u zbiru je 5+ od mogucih 6, samo zbog sitnih detalja. Uloga karijere Granta pred penziju.

    • Slazem se da se ne slazem sa Vasim komentarom ali ga postujem…za razliku od Vaseg nepostavanja mojih muka prilikom gledanja projekcije u sali 9 Cineplex-a :). Da ne pominjem i probleme sa besikom…ali je film dovoljno kratak pa se moze izdrzati :). Nije mi samo jasno zasto ste se u ovom mom, kao i gotovo uvek, polusaljivom tekstu o (bilo kom) filmu izgledala uvredili…i prozvali me za nekakva verska (pre)ubedjenja… Evo citam sopstveni tekst peti put i uopste ne mogu da provalim koja su mi….ubedjenja… Pozdrav 🙂

      • zaboravih. Hju Grant jeste ovde sjajan i bas mi se svidja “put” kojim je krenuo u ovoj fazi karijere…ali napr. uloga u “Paddington 2” sa kojom je u stvari zaista i zapoceo ovu fazu ljigavaca mu je za koplje bolja nego ovde

        • jos nesto (‘ebiga niko nista ne komentarise pa sam zaboravio kako se ovo radi 🙂 ). Ocena 3 uopste nije losa vec je dobra (realno, meni su ocene od 1-5 a 6 sluzi za remek dela). Ako nekom filmu date ocenu 5+ kao sto hocete Heratic- to moze da znaci da je Jeretik zaista medju najboljim filmovima svih vremena ili moze znaciti da ipak niste pogledali dovoljno filmova te je Vama Jeretik medju najboljim filmovima svih vremena.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.