“Master of the World” pre svega treba pamtiti po tome što je ova bila prva glavna uloga Charles Bronson-a.
Mada, po posteru, glavna zvezda ovog filma je bio Žil Vern po čijem romanu je snimljen ovaj film. Naime, producenti (Samuel Z. Arkoff i njegova filmska prod. kuća AIP)
su pokušali ovim ostvarenjem da se zakače na veoma, tih godina, uspešni “Žil Vern voz” (“Put oko sveta za osamdeset dana” je nekoliko godina ranije dobio silne Oskare) tako što bi, uz minimalne troškove zaradili maksimalne pare (inače pravovaljana biznis logika).
Angažovan je uvek pouzdan Vincent Price (koji će sa scenaristom ovog filma Richard Matheson-om sarađivati 1964 godine u ekranizaciji kultnog Matheson-ovog romana “The Last Man on Earth”) ali, štedeći na budžetu, koristili su dostupne snimke (naravno uz dozvolu) nekih drugih filmova (koje uopšte nisu AIP-ovi) da bi prikazali neke masovne scene…
Umalo da zaboravim da vam kažem o čemu se ovde u stvari radi… Čovek po imenu Robur (Vincent Price) je vlasnik ovog cepelina opremljenog nekakvim super moćnim oružjem. Cilj Robura je “mir u svetu” a do takvog cilja će doći tako što će ga nametnuti svima…i po svaku cenu…ne libeći se da upotrebi i smrtonosnu (masovnu) silu.
Na taj cepelin će (ne svojom voljom) dospeti i posada iz ovog balona sa gornje slike koja je krenula da proučava čudno ponašanje jednog vulkana.
I onda ćemo tokom ovih 100ak minuta pratiti bezuspešne pokušaje Čarls Bronsona i njegove družbe da nekako uteknu sa broda “gospodara sveta” Robura a on će im, za to vreme, objašnjavati svoju životnu filozofiju…
“Master of the World” je i dalje gledljiv film ali osim ne baš interesante priče i naivnih/nostalgičnih specijalnih efekata i ne pruža nešto više.
Na skali od (1-6) ocena: 2+