Ne znam kako je ovaj scenario prošao Universal makazice (doduše stigao je preko njihove podružnice Focus Features koja finansira manje komercijalne projekte) ali veliki aplauz za sve koji su ga izgurali do kraja. To što se nije proslavio ni finansijski a vala ni umetničko/tehnički je već druga priča (koju ćemo takođe ovde ispričati).
Henri je jedanaestogodišnji genijalac. Dečko zarađuje pare na berzi, izvodi raznorazne eksperimente u svom podrumu, i nastavnici ga obožavaju. Osim što je pametan Henri je i izuzetno empatičan. Vodi računa o svom mlađem bratu Peteru (kojeg maltretiraju malene siledžije) i ima neodoljivu potrebu da pomogne svakom koga vidi da je ugrožen.
Inače, Henri i brat žive sami sa majkom Susan (Naomi Wats) koja radi u lokalnom restoranu kao konobarica i povremeno voli da popije sa svojom koleginicom-drugaricom. Inače, Susan je super keva. Brižna i nežna koja obožava svoje sinove i koja bi sve učinila za njihovo dobro.
Ali, ne bih napisao onaj uvod da je ovo nekakva porodična komedija u kojoj će Henri otkriti formulu za leteće automobile i u kojoj će na kraju balade svi živeti dugo i srećno. Već na početku vidimo da je Henry izuzetno osetljiv na svoju komšinicu i drugaricu iz odeljenja Christinu. Primećuje da ona menja svoje ponašanje, da je depresivna i nedruželjubiva. Kada otkrije da je uzrok tome zlostavljenje njenog očuha, inače veoma uglednog gospodina, koji je i lokalni šef policije a i predsednik/član mnogih humanih udruženja u gradu, odlučuje da ovaj slučaj prijavi nadležnim službama.
Na veoma bolan način shvata da njegova reč, reč dečaka, ne pomaže nimalo, ali Henri ne bi bio Henri kada ne bi odlučio da ovo reši na svoj način. A ovo je tek prvih desetak minuta filma…
I sad dolazimo do Gregg Hurwitz-a, autora scenarija ovog filma. Potez na koji se odlučuje da uradi negde pri sredini filma veoma je radikalan…za Holivud. I dok smo u šoku zbog onog što se desilo, Hurwitz grabi dalje..ka još neočekivanijima i neverovatnijim stvarima a mi polako otkrivamo koja se tajna krije u Henrijevoj knjizi života.
Elem, da bi ovakva priča uopšte mogla da funkcioniše onako kako je zamišljena potrebno je da se ispune najmanje dve stvari. Prva, da glumci budu ubedljivi i druga da se taj tonalni, rekao bih tektonski, poremećaj, izrežira veoma pažljivo. Prvi deo zadatka je relativno uspešno odrađen. Glumci su sasvim korektni…
Ni režija Colin Trevorrowa (koji je prethodnim filmom Jurassic World postao zlatni dečko Holivuda) nije loša. Nije ni nešto naročito ubedljiva jer upravo taj “tranzicioni” deo filma (kada se prelazi od tog već pomenutog šoka ka Henrijevoj misiji) najviše i škripi. Osim toga, Hurwitz-ov scenarijo jeste hrabar ali i nije baš dobar. To se naročito primećuje u raspletu priče koja je prilično antiklimaktična…
A tek onaj bradati doktor… ko da je došao iz nekog drugog filma.
Sve u svemu, hrabar pokušaj ali što bi rekli…sam pao sam se ubio….
Na skali od (1-6) ocena: 2+