Mulan (2020)

Loyal, Brave, True

Oduvek je USA ubrajao filmsku industriju u Entertainment. Dakle, zabavu. Više nije tako. Sada holivudski mejdžorsi na čelu sa najvećim, Diznijem, u svaki svoj projekat moraju ubaciti i Education…to jest, ne obrazovanje (kako bi neki od vas možda pomislili) niti propagandu (kako možda neki drugi misle) već agendu.

Da li znate čiji je ovaj čarobni mandarinski (ne Mandalorian) zamak ?

Bez jasno definisane i, što je i najvažnije, prezentovane agende nijedan projekat sa ovolikim budžetom, a procenjuje se da je Mulan koštao tričavih 200 miliona $, neće dobiti zeleno svetlo. Naročito u Dizniju i naročito danas.

Pogodili ste ! 🙂

Naravno, nikada nisu USA filmovi bežali od propagande. Pre svega, beše to propaganda američkih vrednosti života. “Sloboda, individualnost, nezavisnost, jednakost…” Mislim, ima li ko nešto protiv toga ? 🙂

Gledali smo svi i niz onih akcijaša iz Ronald Regan ere (Čak Noris i Rambo) zbog kojih je, valjda znate to, pao “Berlinski zid”. Mislim, mora da je zbog tih filmova ? 🙂

Ali, ako ništa drugo, kada si ANTI nečeg, ma koliko to bilo očigledno, u mnogim slučajevima to ne smeta da budeš i zabavan…da budeš entertainment.

Kada moraš nešto i da propagiraš, dakle kada nisi samo Protiv, već moraš biti i Za, od zabave često nema ni Z…mislim, ima prva dva slova ZA…

“Mulan” je upravo takav projekat, skockan da pokrije mnogo toga što nema veze sa filmom i zabavom, ali ima mnogo sa ZA. Morao je da se dopadne i Kinezima i Amerikancima, i Rusima i Japancima ali istovremeno je morao da prođe i kroz toplog zeca MeToo/Woke pokreta a istovremeno da previše ne tangira i LBGT… (za mišljenje onih ih MAGA/QAnon/right pokreta i onako ih je baš bilo briga).

I ništa od ovog nisam ja sad pametno smislio/rekao… o svemu tome je lično pričala i “žalila” CFO Disney-a.

Imajući sve to u vidu, na kraju ovaj Mulan i nije ispao tako loše…mada jeste loš.

Ovo je priča, ako već niste gledali čuveni crtać u kome Edi Marfi pozajmljuje glas zmaju Mušu, o devojci po imenu Mulan koja, da bi spasila oca i sačuvala porodično ime, pristupa armiji nakon što je Car naredio opštu regrutaciju “iz svake kuće po jedan muškarac”.

Mulan se maskira (u filmu totalno neubedljivo) u biće koje piški stojeći i neko vreme uspeva da zavara svoje saborce. Ali, kada se nevolje u vidu Bori Kana (koji meni, iz nekog razloga, non stop zvučalo kao Bata Kan) i njegove vojske nadviju direktno nad Mulanovom vojnom družinom ona će morati da pokaže svoje pravo, žensko lice…

Samog crtaća se previše dobro i ne sećam. I dok je razumljivo što su lik pričljivog zmaja (koji je doduše i najzanimljiviji karakter u crtaću) morali izbaciti, iz filma su izbacili i kompletnu ljubavnu priču koju je Mulan imala sa kapetanom Liom

 (što je i zvanično objašnjeno "MeToo" pokretom a što je potom izazvalo i revolt LGBT aktivista jer im je izbačen omiljen "biseksualni" junak iz diznijevog crtaća... "Svetu ne možeš ugoditi"...iliti Svašta)

a to je direktno uticalo/eliminisalo emotivni momentum filma.

Ovo je Jason Scott Lee

“Mulan” je svakako gledljiv prve dve trećine svog (predugog) trajanja. Tome najviše doprinose prelepi vizuelni predeli i povremene spektakularne masovne scene.

Ono što odmaže jesu glasovi glumaca na engleskom koji, mada uglavnom pripadaju autentičnim umetnicima, ovde remete uverljivost priče. Svakako bi ovo delovalo bolje da pričaju kineski…

Režiserka Niki Caro, kojoj su iz nekog razloga poverili ovoliki budžet, nikada pre “Mulan” nije snimala spektakle a pogotovo akcije, te je to prilično vidljivo u završnici kada akcija prelazi na mikro nivo i kada neke individualne borbe i tuče deluju u najmanju ruku neubedljivo (ako ne i smešno).

a ovo je Gong Lee aka Veštica tj. Shapeshifter…

Zbog potrebe da se naglasi taj “ženski aspekt” filma, dugo očekivani konačni obračun između “veštice” i Mulan, pretvara se u retko antiklimaktični rasplet koji sam imao priliku da odgledam.

Takođe, neverovatno ingeniozne ideje scenarista pretvaraju poslednju trećinu filma u pravi kalambur loših odluka i besmislenih planova (kako mali Đokica, pardon Bata Kan, zamišlja da ubije Cara), a sve to izmiksovano “potrebnim” dijalozima u kojima, ako već niste do sada shvatili (jer ste glupi), moraju bukvalno da nam objašnjavaju kako su žene jednake sa muškarcima (ako ne i bolje 🙂 ), dodatno čini sve ovo negledljivim.

[my_movie_db id=337401]

Na kraju, kada stignemo konačno do samog kraja, sledi meni i najlepši deo filma, odjavna špica u stilu starih ala James Bond filmova (samo što su tamo bili deo uvodne)…

Na skali od (1-6) ocena: 2 +

Biograf
Biograf

Direktor, vlasnik i suvlasnik kompanije BVIZ LTD koja je osnovana sa ciljem obeležavanja, praćenja i čuvanja ugleda lika i dela Bozze Vampira iz Zemuna. Poslednjih godina, nakon što se Bozza povukao iz javnog života, BVIZ LTD na čelu sa sjajnim Biografom, krpi kraj sa krajem pišući recenzije onih filmova koje je, uglavnom, retko ko i gledao a još ređe i čitao (te recenzije)...

- autor je svih epizoda na ovom sajtu

Nagrade:
VEMI za najbolji night soap (1999, 2001);
VOSKAR za sporedne efekte (2003);
VULICER za najbolji roman u kategoriji "Romani sa Bozzom Vampirom" (2004)

V- je prvo slovo reči VAMPIR

Articles: 1155

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.