Džoni 5 je super robot a film o njemu je još bolji. E sad, kada sam vam rekao da je “Short Circuit” dobar da vam kažem nešto i o njegovom režiseru John Badham-u.
Postoje ljubitelji filma koji još uvek, pre glumaca,radnje i žanra, pogledaju koji režiser/režiserka stoji iza njega. Oduvek sam tako činio i mada shvatam da u današnje doba od toga ima slabe vajde (sve su ređi autori koji u američkom komercijalnom filmu mogu imati neko svoje Ja) i dalje prvo to gledam.
Badham nikada nije bio dovoljno priznat za svoj rad ( možda jer nije pisao i scenarije) ali iza njega stoji stvarno pregršt izuzetno zabavnih (i komercijalnih) filmova koji su (uglavnom) imali uvek dve zajedničke stvari. Dobru akciju i humor.
Gledali ste valjda, bar neki od njegovih bisera, poput “Ratnih igara“, “Plavog groma” ili “The Hard Way” ?
I onaj andrenalinski triler sa Džoni Depom i Kristofer Vokenom iz 1995 godine je svakako vredan pažnje. Pogledajte “Nick of Time“.
Steve Gutenberg glumi naučnika koji je razvio seriju robota za vojsku. Naoružani su i opasni. Jedne noći udari grom al’ ne u koprive već u laboratoriju. Strujni udar “oživeće” robota broj 5 koji će pobeći u beli svet i početi da otkriva sve njegove čari.
Broj 5 će završiti u domaćinstvu mlade Stephanie (Ally Sheedy) a tada film, neskriveno, kreće u smeru omaža “E.T. vanzemaljca“. I to nije ništa loše ako se čini na ovako zabavan način.
Na sreću, scenario tandema S. S. Wilson i Brent Maddock (ovo im je praktično debi), se ne zaustavlja samo na omažu već fino nadograđuje i njega kao i osnovni “frankeštajnovski” koncept, pretvarujući robota broj 5 (koji se još uvek ne zove Džoni) u jedan od najubedljivijih i najdražih stvorenja veštačke inteligencije iz osamdesetih godina.
Koliko uopšte filmskih robota možete da se setite ? I sa “Star wars” serijalom u toj, odabranoj, vrsti mali im je broj.
Ukoliko ste gledali ovaj film nekada davno, nemojte ništa brinuti. Sasvim je preživeo “sud vremena” i jedanko je zabavan kao i tada. Negde sam čitao kako mu neki zameraju stereotipsko predstavljanje “manjina”. Kako je mogao Fisher Stevens da gumi Indijca Ben Jabituya (naučnog asistenta i verovatno, pored Džonija 5, i najdražeg lika iz ovog filma) ? Sramota je što su mu stavljali “braon” lice i što je govorio onakvim akcentom ?
Da vam kažem pravo… NE SERITE. (da oproste deca)
Iza filma je stajala podružnica studija Columbia, TriStar. I mada on i dalje formalno postoji, nije to više taj TriStar.
Na skali od (1-6) ocena: 4
p.s. dve godine kasnije snimljen je nastavak. I nije neki…