Postoji nekoliko razloga zbog čega vam toplo preporučujem ovaj film. Prvi, ljubitelji misterija/trilera naći će u njemu dovoljno originalnih i zanimljivih rešenja koji ga čine i više nego solidnim ostvarenjem u tom žanru.
Drugi i najbitniji, ovo je sigurno najbolji film (koji sam odgledao) koji koristi koncept interneta. Postoji puno (uglavnom loših i manje loših) filmova čija radnja je kompletno pokrivena onim što vidite upravo dok čitate ove redove, to jest, raznim web sajt-ovima (od opšte poznatog facebook-a do nekakvog YouCast-a) preko video chat-ova. Sva moguća gadget skalamerija je korišćena za snimanje “Searching”-a, od GoPro i mini dv kamera,preko dronova do Iphone-a, ali budžet nije prešao, za holivudski film, mizernih milion dolara (uz fenomenalnu zaradu od 75 milona)
Glavni junak je samohrani otac David Kim (John Cho) koji kreće u potragu za svojom kćerkom koja se nije vratila nakon što je, navodno, prespavala kod drugarice. Davidova potraga (koju gotovo interaktivno pratimo) nas vodi putem društvenih mreža, mobilnih aplikacija i svih mogućih elektronskih tragova. Veliku pomoć, kao glavni istražitelj ali vremenom i prijatelj, mu pruža detektivka Rosemary Vick (Debra Messing).
Prosto je neverovatno kako je scenarista, režiser ali i debitant Aneesh Chaganty uspeo da sa ovako, ipak vizuelno ograničenim konceptom, napravi izuzetno uzbudljiv i povremeno hičkokovski napet film. Istovremeno, “Searching” je i edukativno štivo za roditelje čija su deca zakoračila u ovo današnje tinejdžersko doba i koji blage veze nemaju šta se sve može desiti kada im se dete loguje u virtuelni svet.
Osnovna mana “Searching”-a je naravno i njegova glavna vrlina jer ovakav vizuelni izbor za svih 102 minuta mora ispoljiti i svoje mane, poput povremenog pada tempa i nemogućnosti da neke scene učini dovoljno vizuelno atraktivnim.
Na skali od (1-6) ocena: 4