Ako nemate pojma ko je Parker Ken ili želite malo dužu priču o njemu, o meni i o Robertu Redfordu onda svratite na prikaz prve knjige njegovih doživljaja, pod nazivom, “Ken Parker 01“.
- 3. “Džentlmeni”
Od četiri epizode koje čine prve dve knjige avantura ovog plavokosog trapera “Džentlmeni” mi se najmanje dopala. U njoj, u prvih 40-ak strana i nema Parkera (što i nije problem jer je početak sasvim solidan) već pratimo dogodovštine nek’dašnjih južnjačkih vojnika koji i dalje, možda, žale za Jugom.
Jedan, Kirk Kolins (nek’dašnji oficir a sadašnji pljačkaš i ubica) iz meksičkog zatvora pokušava da oslobodi poznaninika i njegovu bandu. Drugi , Lu Hendrik, vođa bande pljačkaša i ubica, čami u meksičkom zatvoru nadajući se da će ga neko osloboditi. Radnja koja praktično započinje na petak trinaesti, 1870 godine, prenosi se u Meksiko, a potom, opet, baksuzno (bar za mnoge učesnike), vraća u Vajoming.
U ovoj epizodi imamo zanimljiv napad na voz, intrigantni odnos antagonista i protagonista, otmicu i poteru, moralne dileme i trileme, Pinkertonovog agenta, damu u nevolji i glavnog negativca nacrtanog po uzoru na Li Marvina (Ovi mlađi verovatno pojma nemaju ko je Marvin Li ali oni i ne čitaju Parkera Kena)
“Džentlmeni” se dobro drže u prve dve trećine. Zatim sledi “raspad sistema” i među likovima ali nažalost i u samom stripu. On bezmalo čitavu priču dovodi do granice besmisla. Naime, neki od već pomenutih likova, preduzimaju akcije (i reakcije) koje su nedovoljno/neopravdano motivisane (barem u skladu sa onim što nam je do tada prikazano) a moralni kodeksi po kojima iznenada počinju da se vladaju postaju problematični na puno nivoa.
Ken je sklonjen u stranu, njegova uloga u ovoj epizodi gotovo neprimetna, ali se u “Džentlmenima” pojavljuju likovi koji će imati značajniju ulogu u nekim narednim epizodama,
Na Ken Parkerovoj skali od (1-5) ocena: 2
—————————————————————————————————-
_____________________________________________________________________________
- 4. “Ubistvo u Vašingtonu”
“Ubistvo u Vašingtonu” je prva velika epizoda Kena Parkera. Tako piše i u predgovoru izdanja ali i oni koji je po prvi put čitaju mogu naslutiti njenu epsku dimenziju. Ne samo što se sama završava klasičnim “cliffhanger-om” nego se i bavi velikom temom. Ken stiže u Vašington. Namera mu je da upozna komesara za indijske poslove, Irokeza Elijo Donehogavu sa problemima Dakota ( koji mirno žive u rezervatu Montane). Naime, nemilosrdni predstavnici rudarskih preduzeća ne biraju sredstva da ih ponovo oteraju sa njihovih poseda nakon što su već pristali da napuste svoja vekovna ognjišta i nasele rezervat.
Donehogava poziva Kena u senat. Tamo Parker održi jedan upečatljiv i vatren govor, političke tenzije u Vašigtonu rastu, a kada se kapital (i njegovi vlasnici) osete ugroženim oni ne biraju sredstva kojim će ga sačuvati (i uvećati) te se desi i ono iz naslova epizode.
“Ubistvo u Vašingtonu” osim što nam na veoma efikasan način daje presek stanja američkog društva tog doba uspeva i da istovremeno bude jedna dinamična epizoda puna (ne)očekivanih preokreta i da prostorno i vremenski pokrije puno toga. Veoma dobra, gotovo odlična epizoda.
Na Ken Parkerovoj skali od (1-5) ocena: 4